ANASAYFA
- Hakkımızda - Belgelerimiz - İş Ortaklarımız - İnsan Kaynakları
- Programlar - Hac Nedir? - Hac Nasıl Yapılır? - Hac Rehberi
- Programlar - Oteller - Ziyaret Yerleri - Umre Nedir - Umre Nasıl Yapılır? - Vize İçin Gerekli Evraklar
HELAL OTEL KÜLTÜR TURLARI İLETİŞİM
HACCIN ÇEŞİTLERİ


1- İFRAD HACCI

2- TEMETTÜ HACCI

3- KIRAN HACCI

Temettu Haccı için İhrama Girilmesi

Zilhiccenin 8. günü kuşluk vakti bulunduğunuz yerden hac için ihrama giriniz. Eğer imkânınız olursa ihram elbisesini gusül abdesti alarak giyiniz. Sonra da “Lebbeyke hacca. Lebbeyke Allahumme lebbeyk. Lebbeyke lâ şeriyke leke lebbeyk. İnne'l-Hamde ve'n-Ni'mete leke ve'l-Mülke lâ şeriyke lek” diye telbiye getiriniz.

Arafat'ta Vakfe

Arafat'a ulaştığınızda öğle ve ikindi namazlarını iki rekât olarak cemi takdim ile (öğle namazı vaktinde) kılıp güneş batıncaya kadar da burada kalınız. Bu arada kıbleye yönelerek çokça dua ve zikir yapınız.

Müzdelife'ye Dönüş

Güneş battıktan sonra Arafat'tan Müzdelife'ye doğru hareket ediniz. Akşam ile yatsı namazını cem-i tehir ile yatsı namazı vaktinde ve sabah namazını Müzdelife'de kılıp güneşin doğmasına yakın bir vakte kadar burada dua ve zikir yapınız.

Şeytan Taşlama

Güneşin doğuşu yaklaştığında Müzdelife'den Mina'ya doğru hareket ediniz. Mina'ya geldiğinizde şu işlemi yapınız; Mekke'ye en yakın olan Akabe cemresine, peşi sıra olmak ve her atışta tekbir getirmek şartı ile yedi taş atınız. Şeytan taşlama vakit olarak izdihamlı vakitler bayramın birinci günü sabah namazından – öğle namazına kadar.

Kurban

Türkiye de Toplanan Paralar İslam bankasına gönderilmektedir. En sağlıklı kurban kesimi İslam bankası ile yapılan kesimdir.

Tıraş veya Saçları Kısaltmak

En Güzel Traş olmayı Peygamberimiz; “Allah Saçlarını Ustura ile kesenlere Rahmet Eylesin, Rahmet Eylesin, Rahmet Eylesin diye dua ediyor. Dördüncü defa kısaltarak traş olanlara da dua ediyor. Hanımlar Saçların ucundan parmak boğumu kadar keserek ihramdan çıkarlar. Bu üç işlem; taş atma, kurban kesme ve tıraş olma sırasına göre yapıldıktan sonra cinsel ilişki hariç tüm ihram yasakları üzerinizden kalkar. Böylece birinci ihramdan çıkarak normal elbiselerinizi giyebilirsiniz.

Hac Tavafı

Mekke'ye gidip hac tavafı ve Safa ile Merve arasında hac sa'yini eda ediniz. Böylece ikinci ihramdan da çıkmış olursunuz ve cinsel ilişki de dâhil olmak üzere tüm ihram yasakları üzerinizden kalkar.

Haccın Sa'y'i

İki rekât namaz kıldıktan sonra Safa tepesine çıkınız. Safa'dan başlayıp Merve'de sona eren ve yedi şavttan oluşan sa'yi yapınız.

Bayramın 2. ve 3. Günleri Şeytan Taşlama

Zilhiccenin 11. ve 12. günleri zeval vaktinden sonra Mekke'ye en uzak olan birinci cemreden başlayıp daha sonra orta cemre ve Akabe cemresini taşlayınız. Her taş atışta tekbir getirerek bu üç cemreye peşi sıra yedişer taş atınız. Birinci ve orta cemreden sonra kıbleye yönelerek dua ediniz. Cemreleri zilhiccenin 11. ve 12. günleri zeval vaktinden önce taşlamak caiz değildir. İkinci ve üçüncü günler öğle namazından ikindi namazına kadardır. İzdihamlı olduğundan dolayı bu vakitlerde şeytan taşlamaya gidilmesi tavsiye etmiyoruz. Taşlama günlerinde Din görevlisi ve şirket görevlisi talimatlarına mutlaka uyunuz

Veda Tavafı

Hacdan Sonra Mekke'den ayrılırken Kâbe'yi tavaf ediniz. Hayız ve nifaslı olan kadınların veda tavafı yapması gerekmez. Farz tavaftan sonra yaptığınız en son nafile tavaf veda tavafı yerine geçer.

Not: Bayramın Üçüncü günü Mescidi Haram çok kalabalık olacağı için farz ve veda tavafını bir gün önceden yapınız.